HABERLER

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, getirilen kanun ile köylere ait meraların ve taşımazların Belediyelere devrolunduğunu ifade ederek, “Belediyeler de bunları peynir ekmek gibi satmışlar. Yani benim senin dedesinin köye bağışladığı arazilere kanunla el konulmuş, vatandaşa bir daha satılmış. Biz buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. 1 m2 köy arazisini dahi artık sattırmayacağız” diye konuştu.

Modern tesisler yapacağız

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, hayvanpazarı ve kuş pazarında vatandaşla bir araya geldi. Vatandaşın sorunlarını dinleyen Uzm. Dr. Cihan Kolip, Hayvanpazarı ve Kuşpazarının halinin içler acısı olduğunu ifade ederek, Sakarya’ya yakışır üstü kapalı, modern, sosyal tesisleri de olan pazaryeri yapacaklarını sözünü verdi. Hayvancılık yapan vatandaşlar, ‘dedelerimizin köye bağışladığı meralarına el koydular. Ne kadar arazi varsa sattılar. Mera bulamıyoruz” şeklinde şikayetleri üzerine Uzm. Dr. Cihan Kolip, bu konunun Sakarya’nın kanayan en büyük yarası olduğunu ifade etti.

Dedelerimizin bağışladığı arazileri satıyorlar

Çıkarılan kanunla Mahalle statüsü kazanan köylerin tüm taşınmazlarının, meralarının mülkiyet haklarının belediyelere geçtiğini söyleyen Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Belediyelere buraları neden geçirildi? Köylerimizin kalkınması için proje üretsinler, meraları ıslah etsinler, hayvancılığı, tarımı daha etkin desteklesinler. Ama Sakarya’daki Belediyeler ne yaptı. Bu meraları peynir ekmek gibi sattılar. Babalar gibi sattılar. Köylülerimizin içeri kan ağlıyor. Dedelerinin mera olsun, ileride cami yapılsın, mezarlık yapılsın, yeşil alan kalsın diye köye bağışladığı arazileri bu Belediyeler sattı.” diye konuştu.

Vatandaşa kendi mallarını para ile sattılar

Konuyla ilgili aklın ve mantığın alamayacağı işlerin döndüğünü vurgulayan Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Bir köyümüz var. Dedelerinin bağışladığı 103 dönümlük köy arazisini, dernek kurmuşlar, kooperatif kurmuşlar, 4,5 trilyon para ile zar zor Belediye’den geri alabilmişler.  Bu uygulamayı bir insan yapsa mafya dersiniz. Belediye, kendi malları olan arazileri, köylülere bir daha satıyor. El insaf! Bu mu sizin belediye anlayışınız?” dedi.

Kesinlikle satış yapılmayacak

Göreve geldikleri taktirde Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri tarafından köy arazilerinin satışına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini ifade eden Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Bu arazileri sembolik rakamlarla yeniden köylerimize geri verebiliriz. Köylerimizde kuracağımız kalkına kooperatifleri veya benzer köy tüzel kişiliklerine bunları verebiliriz. Ya da muhtarlarımız ve köyümüzün ileri gelenleri ile oturup, bu arazileri birlikte nasıl değerlendirebiliriz bunu araştıracağız. Büyükşehir olarak köylülerimiz ile birlikte seralar mı kuralım, hayvancılık yapılacak modern yapılar mı oluşturalım, köy konakları mı yapalım, spor sahaları veya parklar mı yapalım. Cemiyetlerin veya toplantıların yapılacağı, pazarların da kurulacağı büyük salonlar mı inşa edelim. Buna birlikte karar vereceğiz. Ama kesinlikle ve kesinlikle artık 1 m2 eski köy arazisini dahi satışını yapmayacağız ve yapana da engel olacağız” şeklinde konuştu


08.03.2019