HABERLER

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, Demokrasi Meydanının yenileme işinin, ihalede daha düşük fiyat veren firmalar olmasına rağmen, en yüksek teklif veren firmaya verildiğinin görüldüğünü belirterek, “Sakarya’yı 25 senedir yöneten anlayışın özetidir Demokrasi Meydanı. 25 senenin özeti: Demokrasi meydanını yenileme, Çark caddesini yenileme, Uzunçarşı’yı yenileme, 2-3 aylık çiçeklerle peyzajı yenileme olarak Sakarya tarihine geçmiştir. Demokrasi Meydanının yenileme işi için 11,5 trilyon paranın verilmesi de ciddi ciddi sorgulanmalıdır.” diye konuştu.

11,5 trilyon ile en yüksek veren firmaya ihale

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, Demokrasi Meydanı’na yenileme işlemleri için 11,5 trilyon para harcanmasını eleştirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamalarından 1’inci etap işi için 3 firmanın ihaleye girdiği ve bu firmaların 5 trilyon ile 11,5 trilyon arasında teklif verdiklerinin duyurulduğunu ifade eden Uzm. Dr. Kolip, “İhaleye 3 firmanın teklif vermesine rağmen, hangi firmanın kazandığı açıklanmadı. Ama meydanın kenarında bir yere konulan ve ihale bedelinin yazılmasından bile imtina edilen tabeladan anlaşılıyor ki, ihale 11,5 trilyon ile en yüksek teklif veren firmaya verilmiş. Neden ihale en yüksek teklif veren firmaya verildi? Belediyeyi yönetenlere fiyat yüksek gelmedi mi? Geldiyse ihale neden yenilenmedi bilemiyoruz. Her şey bir tarafa meydanın yenilenme işine 11,5 trilyon para harcanması çok büyük bir israftır.” Dedi.

Yenileme belediyeciliği

Şehirdeki STK’ların, kamu icraatlarını sorgulama etkinliğinin zayıflaması ile şehrimizin aleyhine çok ciddi sıkıntılarının yaşandığını ifade eden Uzm. Dr. Kolip, “Kimse kentin meydanının yenileme işine 11,5 trilyon lira verilir mi diye sorgulamıyor? Kimse neden ihalede en yüksek teklif verene işin verildiğini sorgulamıyor. Neden 25 yıldır belediye başkanlarının en büyük icraatlarının, Kent Meydanı’nı YENİLEME, Çark Caddesi’ni YENİLEME, Bulvar ve Çark Caddesi’nin sokak aydınlatmalarını YENİLEME, otobüs duraklarını YENİLEME, 2-3 aylık mevsimlik çiçeklerle peyzajı YENİLEME olmasını sorgulamıyor? Sakarya’nın 25 senedeki bu yönetim anlayışının YENİLEME üzerine kurulu Belediyecilik Anlayışı ile çöpe giden paralarla, belki de yeni bir Sakarya kurulabilirdi.” diye konuştu.

İsrafa itirazımız var!

Şehirdeki işadamlarının, esnafın ve vatandaşların Belediyenin tüm çalışmalarını sorgulaması gerektiğini belirten Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin meydana 11,5 trilyon yenileme parası gömmesine şehir sessiz kalmamalıydı. Bu paralar işadamlarının, esnafın paraları. Onların büyük sıkıntılar ile ödedikleri vergilerin paraları. Yumruğu masaya vurup, ‘dur bir dakika. Meydana 11,5 trilyon gömemezsin denmeliydi. Biz israfa karşıyız. Sakarya merkezinde bile yol bekleyen, asfalt bekleyen bu kadar cadde ve sokağımız varken, paranın sadece bir Meydana, sadece bir Caddeye, sadece bir Çarşı’ya gömülmesine itirazımız var. Bütün STK’ların, meslek örgütlerinin, medyamızın Sakarya’yı daha fazla sahiplenebileceği, Belediyeyi en yakından denetleyebileceği bir dönemi başlatacağız. Şehri hep birlikte yöneteceğiz.” Dedi.


02.03.2019